Результати дослідження українських мігрантів Парижа представлено в Києві

За різними соціологічними даними близько трьох мільйонів українців сьогодні працюють чи мешкають у країнах Європейського Союзу. Хто вони? Чому виїхали? Що їх тривожить? Які їхні мрії та сподівання? Як можна їм допомогти? Як вони допомагають та можуть допомогти українцям в Україні?

На ці та інші запитання шукали відповіді соціологи Українського католицького університету, що взимку проводили дослідження «Виклики сучасної міграції: українська спільнота в Парижі», результати якого вперше представлено під час експертної дискусії, яка відбулася 23 серпня в Київському центрі УКУ, повідомляє VIDIA.

Як зазначив владика Борис Ґудзяк, єпископ Паризької єпархії святого Володимира, ініціатор та натхненник проведення дослідження, його мета полягала не лише в тому, щоб пізнати потреби українських мігрантів та підтримати їх, але насамперед у гуртуванні. «Як син українських мігрантів в США я знаю, наскільки важливою є згуртованість. Якщо її не буде, то половину людей через 5-10 років ми втратимо», – наголосив він під час презентації, зазначивши, що сам процес дослідження, а тепер і обговорення його результатів і ставатиме цим гуртуванням. Адже презентація в Києві лише перша, незадовго відбуватимуться презентації у Львові, Парижі, Брюсселі та Лондоні.

Єпископ також зауважив, що держава, Церква і громадські організації повинні працювати разом, щоб вибудовувати практики для допомоги мігрантам та співпраці. «Церква має 150-річний досвід праці з людьми, що з тих чи інших причин покинули Україну, однак також потребує інновацій та професіоналізму громадського сектору і ресурсу, що його може надати держава», – сказав владика Борис. Він висловив сподівання, що пілотне дослідження в Парижі стане стимулом для подібних і кращих досліджень, а для Церкви нагодою шукати відповідей на виклики ХХІ століття.

Представляючи результати дослідження, завідувачка кафедри соціології УКУ Оксана Міхеєва зауважила, що існує проблема комунікації між українцями в Україні з глобальним українством, що є певним чином наслідком радянського минулого, коли люди боялися зізнатися, що у них у родичі за кордоном. «Подібні дослідження дають можливість людям сказати про себе і бути почутими. Це один із кроків до зрозуміння наших мігрантів. Це вибудовує місточки між українцями», – наголосила вона.

В експертній дискусії, окрім владики Бориса Ґудзяка, Оксани Міхеєвої та Павла Ґрода, лідера української громади в Канаді, взяли участь українські політики, представники українських дипломатичних та державних установ, політологи, соціологи, представники українських мігрантів та діаспори, бізнесу та Церкви, зокрема Глава і Отець Української Греко-Католицької Церкви Святослав Шевчук. Блаженніший Святослав зауважив, що з огляду на те, що серед мігрантів багато молоді та дітей і дослідження є дзеркальцем, щоб переосмислити душпастирство в Україні.

Учасники дискусії обговорювали причини і наслідки виїзду українців за кордон – як практичні та і світоглядні – та можливі політики і стратегії як держави, так і Церкви і громадських організацій щодо українських мігрантів, збереження їх ідентичності, захисту їх прав та ролі у житті України.

Довідка

Проект соціологічного дослідження полягав в зборі інформації “з перших рук” й подальшому її аналізі кваліфікованими соціологами – фахівцями з міграції, соціальної адаптації та взаємодії, релігійності тощо. Кількісну частину дослідження реалізовано як анкетування віч-на-віч (face-to-face) в Паризькому регіоні. Загалом зібрано 634 анкети, які складалися з 76 запитань.

Мета дослідження – привернути увагу до явища міграції та конкретних проблем мігрантів у країнах Європейського Союзу; популяризувати методологію соціологічного дослідження для глибшого пізнання цих явищ; допомогти виробити цілісний підхід до міграційних рухів у контексті глобалізації та регіональної інтеграції, а також ефективну міграційну політику. Адресатами дослідження є українські державні інституції та органи місцевого самоврядування, громадські організації та Церкви, а також широке коло читачів, які прагнуть осмислити міграційні тенденції.

Опитування дало змогу деталізувати низку аспектів повсякденного життя українських мігрантів “четвертої хвилі” в Парижі та Паризькому регіоні, особливості їхнього релігійного життя, оцінити ступінь їх адаптованості та громадської активності, участі у суспільних і церковних заходах. На основі анкетування опубліковано 140-сторінковий деталізований аналітичний звіт.

Дослідження було проведене за підтримки Володимири та покійного Стефана Сливоцьких (США).

Читайте також

У Чикаго поховали духовного батька української громади
Важливе, Світ
0 shares0 views

У Чикаго поховали духовного батька української громади

vidia.ua - Бер 16, 2019

Отець Мирон Панчук, священик Єпархії св. Миколая, Української Католицької Церкви, відійшов у вічність в Чикаго 9 березня і був похований 15 березня на…

Лідери діаспори виступили на захист Уляни Супрун
Україна
0 shares0 views

Лідери діаспори виступили на захист Уляни Супрун

vidia.ua - Лют 07, 2019

Лідери української діаспори виступили на захист Уляни Супрун, яку, нещодавно, рішенням судді Київського окружного адміністративного суду відсторонено від виконання обов'язків Міністра охорони здоров'я України,…

Український ФК “Тризуб” запрошує на матч, неподалік Чикаго
Афіша, Чикаго
0 shares0 views

Український ФК “Тризуб” запрошує на матч, неподалік Чикаго

vidia.ua - Лют 06, 2019

Українська команда ФК "Тризуб" (Чикаго) зіграє матч проти команди "Коламбус" (штат Огайо). Поєдинок з футзалу (різновид футболу в приміщенні) відбудеться в суботу 9…