«Суд історії не може оголосити іншого вироку для радянського режиму, крім кримінальної відповідальності» – Роберт Конквест про Голодомор в Україні

Днями минає третя річниця з дня смерті одного із перших та найвідоміших дослідників Голодомору 1932-1933 років в Україні. Його праці змусили Захід зазирнути за «залізну завісу» та дізнатися про злочини сталінського режиму проти українського народу. Він – один з провідних західних радянологів, який зруйнував ілюзії симпатиків Сталіна й «олюднив» історію Голодомору в Україні, йдеться у матеріалі кандидата історичних наук, доцента КНУ імені Тараса Шевченка Ольги Сухобокової спеціально для VIDIA.

Джордж Роберт Конквест (15 липня 1917, Великий Малверн, Велика Британія – 3 серпня 2015, Пало-Альто, США) – британський дипломат, історик, публіцист, письменник-фантаст, поет. Випускник Оксфордського університету, під час Першої світової війни він служив у британській розвідці в Болгарії, а після війни перейшов на дипломатичну службу (за заслуги перед батьківщиною в цій сфері нагороджений Орденом Британської Імперії). З 1956 р. Р. Конквест займався дослідницькою, літературною та викладацькою діяльністю, зокрема в Інституті з вивчення Росії при Колумбійському університеті, Гуверівському інституті Стенфордського університету, Центрі стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні та Українському науковому інституті Гарвардського університету.

Головним предметом його студій став тоталітарний режим в СРСР. Саме цьому він присвятив понад 20 праць, які й сьогодні є одними з найкращих досліджень злочинів сталінського режиму. Зокрема варто згадати такі роботи: «Великий терор. Сталінські чистки 30-х років» («The Great Terror: Stalin’s Purge of the Thirties», 1968), Таємна поліція Сталіна («Inside Stalin’s Secret Police: NKVD Politics, 1936-1939», 1985), «Жнива скорботи. Радянська колективізація і терор голодом» («The Harvest of Sorrow: Soviet Collectivization and the Terror-Famine», 1986), «Сталін та вбивство Кірова» («Stalin and the Kirov Murder», 1989), «Великий терор: Переоцінка» («The Great Terror: A Reassessment», 1990), «Сталін – руйнівник націй» («Stalin. Breaker of Nations», 1991), «Роздуми над сплюндрованим сторіччям» («Reflections on a Ravaged Century», 1999).

Всесвітню славу Р. Конквесту принесла перша з перелічених праць, «Великий терор» – на той час найфундаментальніше дослідження сталінського режиму та сталінських репресій 30-х років XX ст. Ця книга, що має окремий «Український розділ», не лише здобула визнання науковців, але й спричинила значний суспільно-політичний резонанс. Вперше опублікована в Торонто, вона була перекладена 20 мовами і навіть поширювалася у СРСР через самвидав.

Важливо, що «Великий терор» був написаний всупереч небажанню політичних та інтелектуальних еліт Заходу навіть спробувати з’ясувати, що відбувається в СРСР, і без доступу до радянських архівних документів. Так само без доступу до радянських архівів було підготовлено і «Жнива скорботи», які з’явилися завдяки співпраці Конквеста з українською діаспорою Північної Америки та першим американським дослідником Голодомору в Україні Джеймсом Мейсом.

Праця Р. Конквеста «The Harvest of Sorrow: Soviet Collectivization and the Terror-Famine» («Жнива скорботи. Радянська колективізація і терор голодом»), 1986 р.

Обидві книги Роберта Конквеста, написані доступно і водночас щиро та правдиво, стали важливим кроком до усвідомлення світовою спільнотою, що радянсько-комуністична влада здійснювала геноцид українського народу. Так, у «Жнивах скорботи» автор блискуче з художньої точки зору та чітко й достовірно – з історичної відтворив життя українських селян напередодні та під час Голодомору. Поряд з тим він подав тут важливі статистичні дані про кількість жертв («реєстр смертей») та проаналізував політику розкуркулення й колективізації, доводячи, що великий голод 1932-1933 рр. був штучно організованим в окремих регіонах з метою фізичного знищення та остаточного підкорення корінного населення – українців. Це цілком співпадало з висновками спеціальної комісії Конгресу США, оприлюдненими в 1987 році, – Й. Сталін та його оточення здійснили геноцид щодо українців у 1932-1933 роках. «Суд історії не може оголосити іншого вироку для радянського режиму, крім кримінальної відповідальності», – стверджував Роберт Конквест у «Жнивах скорботи».

Перше українське видання праці Р. Конквеста «Жнива скорботи. Радянська колективізація і терор голодом» (Київ: «Либідь», 1993)

Вихід «Жнив скорботи» припав на 50-ті роковини Голодомору, і на хвилі активної інформаційно-політичної кампанії, організованої українською діаспорою США та Канади, саме ця книга (одразу перекладена кількома мовами) донесла правдиву й «олюднену» історію сталінського геноциду українського народу до читачів в Америці та інших частинах світу. Тож внесок Р. Конквеста у викриття злочинів сталінської влади проти українського народу важко переоцінити – його праці дійсно справили неабияке враження на світову громадськість. Після ознайомлення із ними навіть затяті західні соціалісти та комуністи – симпатики СРСР змінювали свою позицію, а інтелектуали та політична еліта західних країн (значна частина якої перебувала під впливом московської пропаганди) вже не могли ігнорувати проблему Голодомору – геноциду українського народу. «Я вважаю, все, що я зробив – написав про Голодомор чітко і в повному обсязі. Так, щоб ніхто не міг заперечити його», – говорив сам Конквест.

У 2005 році Роберт Конквест отримав найвищу цивільну нагороду США – «Президентську медаль Свободи» та український Орден князя Ярослава Мудрого за вагомий особистий внесок у дослідження голодоморів в Україні. За книгу «Жнива скорботи» він також був нагороджений Премією фундації Антоновичів (1987) та Національною премією України імені Тараса Шевченка (1994). Його іменем названі вулиці в деяких українських містах, зокрема у Києві та Броварах, а його науковому доробку завжди належатиме важливе місце в історіографії Голодомору 1932-1933 рр.

Президент США Джордж Буш нагороджує Роберта Конквеста найвищою нагородою США для цивільних осіб – президентською медаллю свободи. 2005 рік.

Ольга Сухобокова, к.і.н., доцент КНУ імені Тараса Шевченка, спеціально для VIDIA

Читайте також

У Чикаго поховали духовного батька української громади
Важливе, Світ
0 shares0 views

У Чикаго поховали духовного батька української громади

vidia.ua - Бер 16, 2019

Отець Мирон Панчук, священик Єпархії св. Миколая, Української Католицької Церкви, відійшов у вічність в Чикаго 9 березня і був похований 15 березня на…

Лідери діаспори виступили на захист Уляни Супрун
Україна
0 shares0 views

Лідери діаспори виступили на захист Уляни Супрун

vidia.ua - Лют 07, 2019

Лідери української діаспори виступили на захист Уляни Супрун, яку, нещодавно, рішенням судді Київського окружного адміністративного суду відсторонено від виконання обов'язків Міністра охорони здоров'я України,…

Український ФК “Тризуб” запрошує на матч, неподалік Чикаго
Афіша, Чикаго
0 shares0 views

Український ФК “Тризуб” запрошує на матч, неподалік Чикаго

vidia.ua - Лют 06, 2019

Українська команда ФК "Тризуб" (Чикаго) зіграє матч проти команди "Коламбус" (штат Огайо). Поєдинок з футзалу (різновид футболу в приміщенні) відбудеться в суботу 9…