Чекати PayPal в Україні поки не варто — підсумки зустрічі компанії з НБУ

11102902_464378670395192_4991198015644891009_nБагато українських підприємців хотіли б отримати можливість не тільки оплачувати товари і послуги за кордоном, але і отримувати кошти на свої рахунки PayPal. Але у нашій країні система поки не працює.

Близько року тому Ілля Кенігштейн, який активно брав участь у русі за впровадження 3G, спробував переконати менеджмент PayPal, аби ті таки вирішили почати працювати в Україні. Для цього була створена робоча група і розроблений план дій. Його підтримали в НБУ, «Делойт Україна», «Baker & McKenzie Україна».

Ілля Кенігштейн і заступник голови НБУ Владислав Рашкован вчора ввечері зустрілися з представниками PayPal в Варшаві. Про підсумки зустрічі Ілля розповів виданню AIN.UA:

«Новини по зустрічі з PayPal, яка відбулася 2 березня 2016 року у Варшаві. Дива не сталося. У стратегії розвитку PayPal, України на даний момент — не існує.

PayPal вважає, що вже давно працює в Україні. За такою моделюю компанія працює ще у 97 країнах. Ця програма всередині компанії називається Send only, і дозволяє тільки відправку валютних коштів. Так що ми — не унікальні.

Наступний рівень передбачає можливість зарахування, введення і виведення коштів у валюті, але при цьому користувач не може тримати баланс на рахунку PayPal — кошти повинні автоматично зараховуватися на прив’язану до рахунку карту. Ця програма відкрита для 18 країн, і називається PayPal Zero.

Рівень вище, крім вищеописаного, дає можливість тримати на рахунку PayPal баланс у валюті і перераховувати на карту, коли користувач вважає за потрібне. Називається ця програма SRW (Send — Recieve — Withdrawal), і відкрита вона для 41 країни. Але все одно, всі розрахунки — тільки cross-border і тільки у валюті.

І останній рівень — програма, що передбачає все вищесказане, але також дає можливість проведення платежів не тільки в глобальній, а й в локальній валюті. Ця програма іменується в місцевій валюті і запущена для 21 країни. Серед яких, до речі, РФ. Всього PayPal вважає, що оперує в 203 країнах, включно з Україною.

Цілі, які ми ставили собі перед зустріччю: а) зрушити стратегію PayPal з програми Send only в програму SRW, і б) колись у майбутньому подумати над програмою в місцевій валюті. Як я вже сказав вище, PayPal на даний момент Україну, як перспективний ринок, не розглядає.

Основні висновки із зустрічі (це оціночне судження):

— Представники PayPal до зустрічі були абсолютно не готові. Нам просто показали презентацію розвитку і можливостей системи і збиралися на цьому закінчити зустріч. І це після року переговорів ! Що наштовхнуло мене на висновок, що представники PayPal просто не усвідомлюють масштаби проблеми, пов’язаної з неповноцінною роботою свого сервісу в Україні.

— Судячи з усього, задовго до зустрічі у представників PayPal склалося абсолютно викривлене, і досить упереджене ставлення до України. Почасти, за це слід подякувати «мудрому» керівництву Нацбанку, що роками раніше висилали листи із закамуфльованими погрозами в бік PayPal. Напевно, саме такими листами у минулому витіснялися з України міжнародні банки. Робилося це навмисно, з метою недопущення на український ринок сильних гравців, в ім’я підтримки інтересів місцевих олігархічних кланів. НБУ десятиліттями служив пугалом, «популярно пояснюючи» міжнародним гравцям, що з ними може статися, думай вони зайти на ринок.

— Але також певну роль у формуванні іміджу України в очах PayPal швидше за все зіграли помилкові висновки власних менеджерів, на основі яких були прийняті невдалі рішення.

— Наші запевнення і опис ситуації та стратегії в Україні зрушили представників PayPal на емоційному рівні в більш позитивну сторону, проте вже в середині зустрічі стало зрозуміло, що у них взагалі відсутній будь-який мандат на зміну вектору щодо України. До кінця зустрічі вони чітко це самі підтвердили. Коли ми запитали: що все ж таки їм заважає прийняти хоч якесь рішення, або хоча б озвучити причини відмови — ніхто з присутніх не зміг продемонструвати жодного практичного фактору або конкретних регуляторних норм, які можна було б обговорити. На більшість питань, які потребують повноважень з управління компанією, в якості відповідей звучали посилання на необхідність консультацій з «іншими людьми та іншими відділами». Що наштовхнуло мене на висновок, що ці люди просто не уповноважені приймати рішення такого рівня і є ретрансляторами, незважаючи на запевнення у власній важливості.

9 березня виповниться рівно рік з моменту, як почалася епопея з впровадження PayPal в Україні. За цей рік PayPal не зробив абсолютно нічого, щоб наблизитися до нашої країни. Компанія за весь час жодного разу не вважала за потрібне публічно відреагувати на численні заклики з боку українського суспільства — у вигляді ініціатив, петицій, відкритих листів, релізів, офіційних і приватних звернень. Така позиція, особливо в світлі результатів останньої зустрічі, є нічим іншим, як демонстрацією неповаги до десятків тисяч користувачів свого сервісу. І ні про які інноваційні підходи мова взагалі не йде.

Влітку 2015 у нас відбулася одна з планових телефонних розмов із керівником PayPal, який курує Західну і Східну Європу. У рамках цієї розмови керівник повідомив, що компанія готова розглянути питання про запуск низки своїх сервісів в Україні, а також готова вислати своїх представників на переговори до Києва, але тільки після того, як НБУ надішле (і опублікує) letter of comfort в якості підтвердження серйозності своїх намірів.

Даний лист є необхідною формальністю у відносинах між державою і найбільшими компаніями, в багатьох країнах світу, особливо там, де економіка знаходиться в д*пі, або біля неї. Що і було двічі зроблено Нацбанком. Однак, в результаті з боку PayPal щодо України не змінилося нічого. Ніхто ні на які переговори не приїхав. Що наштовхнуло мене на висновок, що Україна для PayPal взагалі не представляє жодного бізнес-інтересу.

І це все, звичайно, сумно. Для PayPal взагалі нічого не вартує активувати можливість по отриманню валютних коштів на свій рахунок, хоча б для транскордонних платежів. Всі перепони усунені, ніяких регуляторних перепон цій послузі немає. По суті, все, що потрібно — це відзначити чекбокс в системі «receive money» України навпаки. Все. Від цього PayPal не стане ні холодно, ні гаряче. Але якщо враховувати, що в контексті такого кроку, можна швидко і ефективно завоювати ринок, і беручи до уваги, що Україна — країна з величезною кількістю клієнтів, не кажучи вже про потенціал розвитку, то подібна реакція демонструє щось більше, ніж холодний прагматичний розрахунок. Цілком припускаю, що за цим стоять якісь емоційно-політичні рішення.

Ми були набагато краще підготовлені до зустрічі, ніж приймаюча сторона. Весь процес переговорів Влад Рашкован був методичний, змістовний і позитивний — якими і повинні бути на переговорах зі здоровим глуздом державні чиновники вищого рівня. І саме так відстоювати свою країну. Ми зробили багато, але далеко не все, що могли. І здаватися, звичайно, ніхто не збирається. Тепер це вже справа принципу — затягнути на наш ринок цю вперту компанію. Ймовірно, потрібно виходити на більш високий рівень, підключати західну пресу, діаспору. Потрібна підтримка широких мас. І однозначно — продовжувати спрощувати регуляторну політику в НБУ. Скасовувати Північну Корею».

Пізніше редакція отримала і офіційний коментар щодо ситуації від PayPal: «Ми вдячні за інтерес до послуг PayPal, який ми бачимо з боку українських користувачів. Ми зустрічалися з представниками Національного банку України під час конференції eCommerce Trends в Варшаві — так само, як і з представниками ряду інших країн. Нам повідомили, що українська влада і бізнес-співтовариство розглядають важливі кроки щодо приведення законодавства про електронні платежі у відповідність з міжнародними стандартами. Ми поділилися з НБУ інформацією про те, як працює PayPal. На даний момент у нас немає планів, про які ми готові повідомити».

Ольга Карпенко, AIN.UA

Читайте також

У Чикаго поховали духовного батька української громади
Важливе, Світ
0 shares0 views

У Чикаго поховали духовного батька української громади

vidia.ua - Бер 16, 2019

Отець Мирон Панчук, священик Єпархії св. Миколая, Української Католицької Церкви, відійшов у вічність в Чикаго 9 березня і був похований 15 березня на…

Лідери діаспори виступили на захист Уляни Супрун
Україна
0 shares0 views

Лідери діаспори виступили на захист Уляни Супрун

vidia.ua - Лют 07, 2019

Лідери української діаспори виступили на захист Уляни Супрун, яку, нещодавно, рішенням судді Київського окружного адміністративного суду відсторонено від виконання обов'язків Міністра охорони здоров'я України,…

Український ФК “Тризуб” запрошує на матч, неподалік Чикаго
Афіша, Чикаго
0 shares0 views

Український ФК “Тризуб” запрошує на матч, неподалік Чикаго

vidia.ua - Лют 06, 2019

Українська команда ФК "Тризуб" (Чикаго) зіграє матч проти команди "Коламбус" (штат Огайо). Поєдинок з футзалу (різновид футболу в приміщенні) відбудеться в суботу 9…