Архітектор зі США, що допомагає розбудовувати університет у Львові, про нову церкву та збереження традицій

Іван Бережницький, американський архітектор з українським корінням, почав співпрацювати з Українським католицьким університетом з 2008 року. Відтоді він є дорадником на будівництві, а також архітектором церкви св. Софії Премудрості Божої, яка вже у вересні буде освячена. Про те, як розбудовується Кампус одного із провідних університетів України він розповів VIDIA під час свого останнього візиту до Львова.

Фото: Олександр Ласкін

Фото: Олександр Ласкін

Щороку Кампус УКУ все більше розростається, і ось вже зовсім скоро закінчиться будівництво Церкви св. Софії і Центру Шептицького. За яким принципом була розроблена концепція Кампусу?

– Є кампуси які мають один стиль і характер. Один із них – Прінстон, де всі будинки мають один стиль, в тому випадку Ґотика. Є й протилежний приклад – Гарвардський університет, де ви можете побачити поєднання абсолютно різної архітектури. І, власне, ми обрали гарвардський шлях. І, як на мене, це хороша ідея. Адже будівлі не перевантажують одна одну, а доповнюють. Академічний корпус, Церква Св. Софії, інформаційно-ресурсний Центр Шептицького та Колегу ім. Патріаха Йосипа Сліпого відрізняються одна від одної, кожна з цих будівель є самобутньою і при цьому вони творять динамічний архітектурний ансамбль.

Освячення Церкви Св. Софії Премудрості Божої відбудеться вже 11 вересня. Яким є задум цього храму?

– Концепція та ідея самої церкви належить Владиці Борису Ґудзяку. При розробці задуму ми орієнтувалися на церкви IV і V століття  в Римі, де часто можна побачити, що вони мають рівні, які будувалися у різних віках. Одним із найяскравіших прикладів є церква Климентія Папи. Але головна ідея полягає в тому, що ця церква має бути уособленням великої історичної спадщини. На верхньому ярусі розташовуватиметься церква Св. Софії, внизу – Храм Папи Климентія, який розкриватиме тему раннього християнства, початків нашої церкви. Ще нижче, як крипта під вівтарною частиною – Храм Гробу Господнього. Цей простір буде дуже камерним, матиме приглушене світло, аби кожен міг лишитися сам на сам зі своєю молитвою.

– Чому обрали тему саме раннього християнства?

– Я думаю, що це є частиною історичного підходу Владики Бориса – повернутися до коріння, де церква була єдина.

– Як відбуватиметься освячення храму 11 вересня?

– У той час буде скликаний Синод, і то є гарна нагода відсвяткувати офіційне відкриття церкви в УКУ під час такої важливої події. Будівельні роботи в основному завершуються  і церкву вже можна освятити. Для освячення необхідно, щоб був готовий престіл. Церкви часто оздоблюють вже після того, як вони освячені. Однією із частин церкви є  Духовно-пасторальний центр, який також розпочне свою роботу після освячення. Головним його завданням буде духовно підтримувати студентів і всіх, хто буде цього прагнути, організувати зустріч і діалог з душпастирями.

Я думаю, що освячення буде великою подією, яка дасть університетові певний поштовх. Після освячення простір цілого Кампусу УКУ відкриється, і ви почнете відчувати його органічність.

Фото: Олександр Ласкін

Фото: Олександр Ласкін

– Яким чином відбирався проект розпису храму?

– За результатами конкурсу і з-поміж 16 різних проектів ми обрали проект авторського колективу, головним художником якого є Любa Яцків. Вона має прекрасне розуміння кольору, ритму і композиції. Її проект не просто пасуватиме до цього храму, а посилюватиме його архітектуру.

– Церква має досить класичний вигляд, чому ви вирішили піти саме таким шляхом?

– Чому не шляхом модернізму? Європейський модернізм виник після Першої світової війни як бажання відкинути усі атрибути цивілізації, яка привела до жахіть тої війни, і створити нову естетику для нового, ідеального суспільства. В Англії і Америці, які оминули найгірші травми війни, не було принципового відкидання класицизму. В обох країнах, в додатку до передових модерністів, є серйозні архітектори, які працюють у класичному жанрі.  Відмінно від після-воєнної Європи, Україна не прагне відкинути своє минуле, а прагне нав’язати тяглість з тими коренями, від яких її силою відрізали.

В Україні є власна традиція, відмінна  від західноєвропейського класицизму. І власне я хотів взяти ті традиційні принципи, на яких будувалися церкви, їхню пластику і співвідношення просторів, і інтерпретувати їх в сучасний формі. Хоча в цій церкві є багато чого, що зв’язує її з історичними попередниками, вона є сучасним твором за своїм масштабом, за своїм виразом, за лаконічністю.

– Чому для вас так важливо зберігати цю традицію?

– В західній Україні була велика перерва в церковній архітектурі починаючи з 1930 років. І беручи до уваги, власне, ту прогалину, я вважаю, що потрібно робити міст до витоків, традиції, щоби пізніше могла постати сучасна українська архітектура. І тоді вона матиме свою ідентичність, а не буде просто сучасною формою без змісту. Особливо це важливо для університету, який хоче відновити не тільки церковно-будівельні, а й обрядові традиції, які пішли в підпілля свого часу.

Бережницький2

Фото: Олександр Ласкін

– Поруч із Церквою Св. Софії вже зовсім скоро розпочне свою роботу Центр Митрополита Шептицького. В чому новаторство цього проекту?

– Центр Шептицького буде відкритий для громади, а не тільки для студентів УКУ. Перший поверх стане простором для зустрічі, спільної роботи та навчання. Бібліотека буде побудована як простір для роботи, де буде і періодика, і електронний каталог. Там можна буде працювати зі своїм ноутбуком, електронною книгою. Наодинці, або спільно над якимось проектом. Також є ідея створити дитячу бібліотеку. Сім’ї, котрі приводять дітей до парку можуть після прогулянки зайти в бібліотеку і почитати. Я думаю, то є геніальна ініціатива. Центр Шептицького до певної міри може стати місцем спільної праці. Але окрім того, це буде місце, що дає можливість спілкуватися. Сам простір спроектований таким чином, що він є гнучким до будь-яких потреб. Все може змінитися під різні потреби. Як на мене, ми збудували щось досі непритаманне Україні.

Розмовляла Нателла Шавадзе

Читайте також

У Чикаго поховали духовного батька української громади
Важливе, Світ
0 shares0 views

У Чикаго поховали духовного батька української громади

vidia.ua - Бер 16, 2019

Отець Мирон Панчук, священик Єпархії св. Миколая, Української Католицької Церкви, відійшов у вічність в Чикаго 9 березня і був похований 15 березня на…

Лідери діаспори виступили на захист Уляни Супрун
Україна
0 shares0 views

Лідери діаспори виступили на захист Уляни Супрун

vidia.ua - Лют 07, 2019

Лідери української діаспори виступили на захист Уляни Супрун, яку, нещодавно, рішенням судді Київського окружного адміністративного суду відсторонено від виконання обов'язків Міністра охорони здоров'я України,…

Український ФК “Тризуб” запрошує на матч, неподалік Чикаго
Афіша, Чикаго
0 shares0 views

Український ФК “Тризуб” запрошує на матч, неподалік Чикаго

vidia.ua - Лют 06, 2019

Українська команда ФК "Тризуб" (Чикаго) зіграє матч проти команди "Коламбус" (штат Огайо). Поєдинок з футзалу (різновид футболу в приміщенні) відбудеться в суботу 9…