“Діаспора теж зазнає травматизації через війну”

Для діаспори та звичайних американців стартує серія онлайн-тренінгів, які допоможуть побороти стрес через війну. Усі виручені кошти передадуть на допомогу українським бійцям, які борються із “синдромом АТО”.

Серія вебінарів – це новий проект Романа Торговицького, який створи ініціативу Wounded Warrior Ukraine, що займається реабілітацією українських бійців, які пройшли АТО. Онлайн-тренінги матимуть дві мети. Перша – допомогти людям, які перебувають далеко від війни, але переживаються стрес через шокуючі події, подолати хвилювання і спрямувати зусилля у конструктивне русло. Друга – зібрати кошти для проведення таких необхідних для українських військових тренінгів. Більше про нову ініціативу VIDIA розповів сам Роман Торговицький.

Роман Торговицький

Усе почалось із того, що до Романа почали звертатись із проханням провести тренінги для волонтерів і просто для звичайних людей. Найдієвішим способом для нього, як для людини, що живе у США, але може допомагати людям, не залежно від місця проживання, виявились вебінари. Наразі розроблено два напрями онлайн-тренінгів. Перший – спрямований на Україну, другий – на діаспору та пересічних американців. Більшість тренінгів для України будуть безкоштовними, частина вебінарів для Америки буде платною . Вона проводитиметься англійською мовою.

Усі виручені кошти будуть іти на оплату тренінгів для бійців. Тому що по-іншому нам доводиться збирати гроші по копійці, як це часто роблять волонтери. Постійно це робити дуже складно. В якийсь момент ми зрозуміли, що у нас є щось, що ми можемо продавати, у тому числі публіці в Америці, і за рахунок цього оплачувати заняття для військових, – розповідає Торговицький.

Фокус вебінарів для України буде на посттравматичних стресових розладах. На них розповідатимуть, що таке посттравматичний розлад, що відбувається з сім’єю, коли боєць на фронті, та що трапляється, коли боєць повертається. А ситуація виникає насправді непроста, каже Роман:

“Людина змінюється під час війни, потім повертається додому, дружина та діти насправді не розуміють, що чоловік змінився. Виникає нерозуміння, дружини відчувають, що контакт зменшився, намагаються достукатись до чоловіка. А він насправді ще не готовий до того, аби розкритися”.

Згодом від теорії на заняттях перейдуть до практики. Учасники вебінарів зможуть застосовувати суміш когнітивних та тілесних технік, які використовують для роботи із посттравматичними розладами і стресами.

Тренінг для бійців

Тренінги для України будуть проводити асистенти Дітті Марчер із Данії, яка зараз допомагає українським бійцям побороти “синдром АТО”. Це її учні – українські психотерапевти і психіатри, які пройшли курс із бодинаміки (система тілесної психотерапії, яку Дітті Марчер застосовує для лікування психологічних травм, – авт.). Також тренінги буде проводити сам Роман. Його частина – це тілесна робота, яка має великий ефект на психіку. “Робота з тілом дає глибинне розслаблення і насичує енергією. Вона необхідна, щоб почати роботу зі стресом чи травмою”.

Дітті Марчер під час тренінгу

Дітті Марчер під час тренінгу

Пробні вебінари для Америки стартують уже в понеділок. Для початку проходитимуть тричі на день, щоб покрити східне і західне узбережжя США, а також Канаду та Європу. Згодом тренінги підлаштують під вигідніший для людей час. Тривалість одного заняття – 30-45 хвилин.

Програма тренінгів для закордонних учасників побудована на боротьбі із хронічним стресом.

“Насправді усі тренінги так чи інакше пов’язані зі стресом, але джерела у нього – різні. Для України – фокус на шокові події, які відбуваються з бійцями, і на вторинний шок, які переживають сім’ї. Із родинами інколи навіть складніше працювати. Адже якщо у бійців є відчуття, що у них є хоч якийсь контроль над ситуацією, то ті родини, які живуть далеко від війни і непокояться через бійців, не мають абсолютно жодного фізичного контролю над ситуацією. Це насправді складний варіант травматизації. З іншого боку, у діаспори також є така травматизація. Особливо у тих, хто дуже сильно залучений у ці події.

Роман каже – ті, хто живуть за кордоном, ще більше віддалені від війни і ще більше переймаються за хлопців. При цьому накладається хронічний стрес. Це і родинні обов’язки, і робота. Люди багато часу проводять у Facebook, читають величезну кількість аналітичних матеріалів. Це все розхитує нервову систему, погіршує сон і самопочуття.

Замість того, щоб сконцентруватися і реально чимось допомогти хлопцям, як це роблять багато волонтерів, вони починають страшенно нервувати і “розпадаються”. Такі ж речі відбуваються і в американському середовищі, просто у ньому немає такого потужного джерела стресу, як війна. Та все одно дуже багато людей бігають від роботи до дому, в когось діти..  як вийти з цього циклу, не зрозуміло. Під впливом стресу можна “розсипатись” чи стати сильнішим. Методика тренінгів полягає у тому, щоб використати ці фактори на користь організму, зміцнити психіку, – розповідає Роман.

Проект заплановано на довготривалий термін, адже Роман переконаний, що питання посттравматичного синдрому в Україні буде актуальним наступне десятиліття.  Незабаром Торговицький хоче проводити уже “живі” семінари у США.

Перелік і реєстрація на вебінари доступні на сайті.

Читайте також

Українська діаспора у США виходить на протести проти російської агресії
Світ
0 shares0 views

Українська діаспора у США виходить на протести проти російської агресії

vidia.ua - Лис 25, 2018

[caption id="attachment_70602" align="aligncenter" width="545"] Фото: Оксана Федорук-Терлецька[/caption] Повідомлення про заплановані протести української діаспори у США проти російської воєнної агресії почали з'являтись на сторінках…

Як діаспора боролась за правду про Голодомор
Україна
0 shares0 views

Як діаспора боролась за правду про Голодомор

vidia.ua - Лис 24, 2018

Попри географічну віддаленість від Батьківщини, українська діаспора США і Канади завжди зберігала ментальний зв’язок нею та вболівала за долю свого народу, пильно стежила…

У Чикаго покажуть фільм про реабілітацію українських військових
Новини, Світ, Україна
0 shares0 views

У Чикаго покажуть фільм про реабілітацію українських військових

vidia.ua - Лис 16, 2018

Фільм з назвою "Rehab" (Реабілітація) покажуть в Чикаго в Українському культурному центрі 18 листопада. У документальній стрічці йдеться про реабілітацію шести військовиків, які отримали…