У Москві єдину в Росії українську бібліотеку реорганізували

383373505Єдина в Росії бібліотека української літератури з 1 березня перетворюється на звичайну районну. Що буде з книжками і людьми, які збирали їх десятиліттями, – невідомо, повідомляє “Німецька хвиля“.

У бібліотеці зберігається більше 25 тисяч книжок: від поетичних збірок Тараса Шевченка до романів Мішеля Уельбека в перекладі українською. В окремій залі можна знайти свіжу пресу і підшивки періодики з України. Серед відвідувачів бібліотеки – не лише українці, які живуть у Росії, але й корінні москвичі.

Відповідно до наказу уряду Москви від 30 червня 2014 року бібліотека позбавляється статусу юридичної особи й перетворюється в звичайну районну бібліотеку. Нові правила набувають чинності з 1 березня. І табличка на вході – “Бібліотека української літератури” – скоро може зникнути.

Не може бути, вважає директорка бібліотеки Наталія Шаріна, щоб спеціалізована бібліотека з книгами іноземною мовою стала частиною централізованої бібліотечної системи (ЦБС) Центрального округу Москви.

“У них абсолютно інший штатній розклад, інші посадові обов’язки, – пояснює директорка української бібліотеки. – А головне: вони не комплектують, не шукають ці книжки по видавництвах. Вони отримують уже, так би мовити, готовий продукт. Для нас це неможливо!”

За словами Шаріної, у самостійних бібліотек є певна специфіка, яка не дозволяє працювати за загальною схемою, інакше у них просто не буде тієї специфічної літератури, заради якої туди ходять читачі.

Це вже не перший випадок тиску з боку влади на українську бібліотеку. Свого часу їй із великими труднощами їй вдалося захиститися від звинувачень у поширенні екстремістської літератури, які московська прокуратура висувала у зв’язку з тим, що в фондах бібліотеки є книги про Бандеру і Шухевича.

У бібліотеці проходили обшуки, допитували не лише бібліотекарів, але й читачів. Бібліотеку вдалося відстояти в судах. Щоправда, літературу, визнану в Росії екстремістською, із полиць прибрали.

Формально Бібліотека української літератури існує з 1989 року, але її передісторія сягає ще в 20-ті роки минулого століття. “Центральна українська бібліотека при робітничому клубі в Москві” (так вона тоді називалася) налічувала 6 філій, стверджує бібліотекар. У 1937-38 роках всі бібліотеки з “національною” мовною специфікою були ліквідовані. Українські книги з Москви виявилися в Науковій бібліотеці Львівського державного університету імені Івана Франка, звідки повернулися до столиці лише через півстоліття, в часи перебудови.

 

Читайте також

Лідери діаспори виступили на захист Уляни Супрун
Україна
0 shares0 views

Лідери діаспори виступили на захист Уляни Супрун

vidia.ua - Лют 07, 2019

Лідери української діаспори виступили на захист Уляни Супрун, яку, нещодавно, рішенням судді Київського окружного адміністративного суду відсторонено від виконання обов'язків Міністра охорони здоров'я України,…

Український ФК “Тризуб” запрошує на матч, неподалік Чикаго
Афіша, Чикаго
0 shares0 views

Український ФК “Тризуб” запрошує на матч, неподалік Чикаго

vidia.ua - Лют 06, 2019

Українська команда ФК "Тризуб" (Чикаго) зіграє матч проти команди "Коламбус" (штат Огайо). Поєдинок з футзалу (різновид футболу в приміщенні) відбудеться в суботу 9…

Перший директор “Голосу Америки”, Никифор Григоріїв – речник української демократії
Важливе, Світ
0 shares0 views

Перший директор “Голосу Америки”, Никифор Григоріїв – речник української демократії

vidia.ua - Лют 06, 2019

9 лютого виповнюється 136 років від дня народження одного з лідерів Української національної революції 1917–1921 рр. та українського еміграційного осередку у Чехословаччині, першого директора…