Біля витоків Світового конгресу вільних українців

Ідея створення світової організації українців має тривалу історію. Після закінчення національно-визвольних змагань багато українців з різних причин опинилося за кордоном. І одним з головних їх прагнень від самого початку було створити світову організацію українців для захисту своїх прав і поширенню інформації про Україну та українство у цілому світі.

Копия TSDAZU_BF_2378_Str11Перші спроби створити світову організацію українців були зроблені ще у 20-30-х рр. ХХ ст. Наприклад, у 1929 р. у Празі постала Головна Еміграційна Рада, що об’єднала під своєю егідою організації українців Польщі, Франції, Румунії, Югославії, Болгарії, Туреччини. Відомо, що проф. В. Приходько з Праги піднімав питання скликання Всеукраїнського національного конгресу у своїй статті ще у 1930 р. У 1933–1938 рр. у Празі у справі скликання Всеукраїнського Національного Конгресу діяла Ініціативна комісія. Серед її діячів виступали С. Русова, М. Омелянович-Павленко, Анна і Венедикт (був секретарем комісії) Васюки та інші. В. Приходько очолив саму комісію. Але діяльність організацій була нетривалою і припинилася з початком Другої світової війни.

Спроби відновлення консолідації українців розпочалися знову у листопаді 1947 р., коли у Нью-Йорку було утворено політичну репрезентацію українців Північної і Південної Америки – Пан-Американську Українську Конференцію (ПАУК). Серед її засновників були представники Українського конгресового комітету Америки (УККА), Конгресу Українців Канади (КУК), Товариства прихильників української культури в Бразилії та Репрезентаційний Комітет українців Аргентини, Парагваю й Уругваю. Пізніше до них приєдналися представники українських організацій Чилі та Венесуели. Головою ПАУК було обрано о. доктора Василя Кушніра. На першій нараді було прийнято постанову про необхідність докласти усіх зусиль для повного об’єднання усіх українських сил для однієї великої мети і «започаткувати і піддержувати всяку іншу акцію, яка змагала б до об’єднання й консолідації усіх українських сил поза межами України». А вже 23-25 жовтня 1948 р. відбулася спеціальна нарада Пан-Американської Української конференції у справі скликання Світового конгресу українців.

TSDAZU_2929-0_Str0

Наступний крок у справі об’єднання українців відбувся 17 травня 1957 р., коли під час ювілейного святкування 25-ліття «Українського Національного Об’єднання» в Торонто полковником А. Мельником було висунуто справу Світового Конгресу Українців, який мав би створити Світовий Союз Українців: «Усі ми зацікавлені зусиллями українців американського континенту, завершеними через їхні крайові централі, в створенні Пан-Американської української конференції. З не меншою радістю привітали б ми скликання, по майже 15 роках нашого ісходу, Світового конгресу українців, в якому взяли б участь представники українців із цілого світу».

Ініціатива українців Канади пішла іще далі, – на Шостому Конгресі Українців Канади 12 липня 1959 р. у Вінніпезі на Президію КУК було покладено два важливих обов’язки: «довести до єдиного українського політичного представництва у вільному світі, що його мали б творити українські екзильні організації та скликати український світовий конгрес і створити на ньому Світовий Союз Українців».

Для практичної роботи ПАУК було створено 2 комісії – програмову й організаційну. Перша з них працювала на території Канади, під проводом о. д-ра В. Кушніра, президента КУК а друга – на терені США, під керівництвом президента Українського Конгресового Комітету в США, спочатку Дмитра Галичина, а після його смерті, Йосипа Лисогора. Праця по підготовці Конгресу була тривалою і тому знадобилося вісім років часу, – за 1959 по 1967 рр., перш ніж вона увінчалася успіхом.

Копия TSDAZU_BF3_2602-O_Str138З 12 по 19 листопада 1967 р. у Нью-Йорку відбувся Перший Світовий конгрес вільних українців (СКВУ), у якому взяло участь 1003 делегатів. Членами СКВУ стали УККА (США), КУК (Канада), Координаційний осередок українських громадських Центральних установ (Європа), Союз українських організацій Австралії, Українська центральна репрезентація Аргентини і Координаційний комітет Українських Організацій Бразилії. У роботі СКВУ взяли активну участь представники Українських церков (православної, католилицької, протестантських). У межах Конгресу пройшли світові з’їзди діячів української науки, культури, кооператорів, педагогів, жіноцтва, журналістів, студентства, молоді та інших. У зв’язку із великим внеском українців Канади в підготовку СКВУ представникам Канади випало почесне завдання першим очолювати Секретаріат СКВУ. Делегати з 17 країн світу довірили керівництво президентові КУК о. д-рові В. Кушніру.

Отже, у 1967 р. завдяки наполегливій праці українців за кордоном постало світове об’єднання українців у світі, метою якого було допомагати українському народу у його змаганнях за волю і державну незалежність. З року заснування по сьогоднішній день (2014 р.) відбулося 10 конгресів, у 1993 р. СКВУ перетворилася на Світовий Конгрес Українців (СКУ), членами якого є понад 150 організацій з 33 країн, які представляють інтереси понад 20 млн. українців у діаспорі. Від здобуття Україною незалежності у 1991 р. СКУ активно докладає зусиль для того, щоб вона стала справжнім світовим центром українізації, що є в інтересах як тих українців, що проживають в Україні, так і тих, які мешкають за кордоном.

У фондах Центрального державного архіву зарубіжної україніки (ЦДАЗУ) зберігаються документи, присвячені багаторічній праці української спільноти за кордоном, що увінчалася проведенням у 1967 р. Першого Світового конгресу вільних українців. Серед них – листи, комунікати, повідомлення, звернення, маніфести Пан-Американської української конференції, Українського конгресового комітету Америки, Комітету українців Канади, проекти статуту СКВУ, списки членів і плани роботи програмової комісії, публікації у пресі, фото видатних діячів – А. Мельника, М. Лівицького, О. Штуля-Ждановича, В. Кушніра тощо.

Катерина Петриченко,

провідний науковий співробітник ЦДАЗУ

Читайте також

Лідери діаспори виступили на захист Уляни Супрун
Україна
0 shares0 views

Лідери діаспори виступили на захист Уляни Супрун

vidia.ua - Лют 07, 2019

Лідери української діаспори виступили на захист Уляни Супрун, яку, нещодавно, рішенням судді Київського окружного адміністративного суду відсторонено від виконання обов'язків Міністра охорони здоров'я України,…

Український ФК “Тризуб” запрошує на матч, неподалік Чикаго
Афіша, Чикаго
0 shares0 views

Український ФК “Тризуб” запрошує на матч, неподалік Чикаго

vidia.ua - Лют 06, 2019

Українська команда ФК "Тризуб" (Чикаго) зіграє матч проти команди "Коламбус" (штат Огайо). Поєдинок з футзалу (різновид футболу в приміщенні) відбудеться в суботу 9…

Перший директор “Голосу Америки”, Никифор Григоріїв – речник української демократії
Важливе, Світ
0 shares0 views

Перший директор “Голосу Америки”, Никифор Григоріїв – речник української демократії

vidia.ua - Лют 06, 2019

9 лютого виповнюється 136 років від дня народження одного з лідерів Української національної революції 1917–1921 рр. та українського еміграційного осередку у Чехословаччині, першого директора…