Юліан Куляс: «Янукович продав Україну»

fundator-06_F37_Kulias_Julian_soldatЮліан Куляс, напевно, чи не єдиний українець в США, який особисто знайомий не лише зі всіма президентами України, а й зі всіма американськими, починаючи від Рональда Рейгана. Українська діаспора вважає його своїм “зв’язковим” з Бараком Обамою.

Нині він успішний адвокат в Чикаго, член дирекції американського банку MB Financial та засновник Фундації “Спадщина” Першого українського банку “Певність”, з бюджету якої щороку виділяють 5% від загального капіталу на потреби діаспори.

Народившись біля польського Перемишля, під час Другої світової війни його з батьками перевезли до Німеччини, і лише на початку 50-х він потрапив до США. Попри те, що в Україні він не жив жодного дня, Юліан Куляс є справжнім українцем.  Про це свідчать не лише його слова, а й вчинки, адже все своє життя він присвятив українській діаспорі Америки і продовжує працювати для неї.

По приїзду з України сенатор МаКейн поділився своїми враженнями від візиту до України, перед тим в інтерв’ю “Українській правді” він сказав, що до України прилетів спеціально, аби продемонструвати підтримку Конгресу демонстрантам, які борються за демократію та свободу. Чи може це, на Вашу думку, вплинути на подальші взаємини України та США?

Виступ сенатора, це, безперечно, вагомий та сильний крок та демонстрація позиції США.  Уряд США підтримує українців і це не лише сенатор МакКейн. Демократ Дурбин, від якого, до речі, лише вчора отримав різдвяну листівку, також вніс резолюцію до Конгресу. Коли йдеться про добробут, дві партій узгоджують свої рішення, сходяться до спільного знаменника. Американські політики вміють домовлятися та вести діалог, на відміну від депутатів Верховної ради.

В Сенаті США не буває бійок, завдавання моральної шкоди. Існує так званий кодекс етики поведінки в Сенаті. Крім того, українська діаспора США також робить все можливе: пишуть листи до конгресменів, сенаторів, навіть телефонують їм, аби ті звернули увагу на ситуацію в Україні та не були байдужими. Зараз в Україні дуже загрозлива ситуація. Янукович зрадив свій народ, коли поїхав до Москви та підписав невідомо що. Він просто продав Україну.

0029

 Сьогодні лунає багато закидів в сторону адміністрації Обами, що вона, мовляв, набагато пасивніша в питані України, ніж республіканці. На яку ступінь підтримки сьогодні може розраховувати Україна від нинішньої влади?

Безперечно, американський уряд має запровадити санкції щодо України. Єдиний вплив – це заморозити майно українських урядовців, яке вони мають в США. Однак, на жаль, дуже мало заінвестовано в США. Свій основний капітал вони зареєстрували на Кіпрі, в Італії, Англії. В такій ситуації, я вважаю, Америка змушена звернутися до своїх європейських партнерів. Українських урядовців потрібно вдарити по кишені.

Безперечно, республіканці більше за інших лобіюють українські питання, але не можу сказати що нинішній уряд стоїть осторонь. Наприклад, віце-президент Байден особисто телефонував до Віктора Януковича після подій ночі з 29 на 30 листопада. Він був занепокоєний порушенням прав людини в Україні.

За демократів, Україну відвідав Біл Клінтон. Україна завжди мала хороші відносини з Білим Домом. Особливо теплі стосунки були за президенства Віктора Ющенка. І республіканці, і демократи  розуміють, що Україна не може бути частиною імперії, вона не може вернутись в Радянський союз. Америка покладала на Україну великі надії. Всі розраховували, що Україна буде взірцем для пострадянських країн в тому, як будувати демократичне суспільство.

Heritage_Foundation_of_the_First_Securit

Якою українська влада зараз виглядає в очах США?

По-перше, корупційною. Як ще вона може виглядати, якщо син президента збудував міліардну імперію з нічого, нахабно обікравши Україну. По-друге, такою, що не виконує своїх обіцянок. Слова і дії української влади не є синхронізованими та послідовними. Згадаймо хоча б заяви Януковича у Відні, що Україна має незмінний курс на Європу та Асоціація буде підписана, і в той же час їздив до Москви. Янукович просто зрадив свій народ. Таких людей як він не можна тримати при владі. Я абсолютно згідний зі словами речника ЄС Кетрін Ештон, що Європа тримає відчиненими двері для українського народу, але не для їхнього уряду.

Якої думки про Україну звичайні американці? Вони добре проінформовані про те, що діється в Україні?

Звичайні американці, на жаль, мало знають про Україну. Однак після Євромайдану в американській пресі з’явилось багато статей про Україну, більше почали про це говорити. Американці — це народя, для якого найбільшою цінністю є свобода, і ніхто не може на неї зазіхати. В США порушення карного кодексу не має толерувань, однак в Україні ми спостерігаємо іншу ситуацію. Тут люди вірять в свободу слова, кожний має право висловити свою думку і бути почутим. Тому те, що діється в Україні для американців є диким та неприпустимим.

img_25415_2_1

Коли Ви приїздили в Україну у 2009 році, в одному з інтерв’ю Ви сказали, що хоча й часто буваєте в Україні, однак змін на краще ви не бачите. Чи змінилась країна у Ваших очах за цей час?

Вперше я приїхав до Києва в 1991 році, аби підписати угоду між Києвом та Чикаго, які мали стати містами-побратимами. Це передбачало співпрацю у різних сферах: культурній, освітній, економічній. На той час це багато значило для Києва. Коли справа дійшла до підписання, мер Києва попросив додати в угоду один пункт, в якому йшлося про те, що комітет Чикаго не може мати жодного контакту з київськими установами, які не затверджені урядом. Однак, це суперечить законодавству США. Після цього прохання нам не було про що говорити, і ми полетіли назад, нічого не підписавши. Лише коли українська делегація приїхала до Чикаго і прийняла наші умови, ми стали містами-побратимами. Того візиту я дуже багато зрозумів про Україну. Багато про що розповів лише вчинок київського мера. Крім того ніхто не розмовляв англійською, ні в готелях, ні в магазині, навіть мер.

В той час, коли я був головою Першого федерального банку “Певність”, до нас приїздив Віктор Ющенко, який тоді займав посаду голови Нацбанку України. Коли він зайшов до “Певності”, він попросив просто постояти осторонь та поспостерігати за роботою персоналу, як вони обслуговують клієнтів. Коли він побачив, як наші працівники усміхаються, питаються “як справи”, він сказав лише одне: “Ми маємо ще дуже багато чому вчитись.” Він був вражений цією ввічливістю і хотів привезти цю культуру в Україну. Це мені тоді дуже сподобалось і я побачив, що Україна змінюється.  Безсумнівно, Ющенко був найбільш демократичним президентом України, який впроваджував українізацію. Коли прийшов до влади Янукович, це різко припинилось. Через це сьогодні я не бачу великих змін в Україні за останні роки. Звісно, це краще ніж те, що було в 90-х, однак спосіб мислення залишився той самий.

yu-kulyas-02-07-2009На підтримку України в США прокотилась хвиля Євромайданів. Наскільки важливими є такі майдани поза межами України?

Наш клич на Євромайданах: “Ми з вами!”. Перш за все, ми хочемо показати, що діаспорі не байдуже майбутнє України, і ми бачимо наш рідний край в ЄС. Ми сподіваємося, що наші Євромайдани підбадьорюють Київ. Крім того, цими акціями ми хочемо привернути увагу американського світу.

Євромайдану вдалося змінити Україну/українців?

Сенатор МакКейн правильно сказав, що з явищем Євромайдану нічого не може зрівнятися, йому немає подібних. Я радий, що в політичні процеси включилась тепер молодь, що це саме її майдан, адже раніше вони були спокійними, не цікавилися справами політики. Однак, я маю сумніви, що майдан вистоїть проти “Беркуту” та морозу. Цих людей не зламають морально, але можуть зламати фізично.

Юлія Бухтоярова
Школа журналістики УКУ

Читайте також

Лідери діаспори виступили на захист Уляни Супрун
Україна
0 shares0 views

Лідери діаспори виступили на захист Уляни Супрун

vidia.ua - Лют 07, 2019

Лідери української діаспори виступили на захист Уляни Супрун, яку, нещодавно, рішенням судді Київського окружного адміністративного суду відсторонено від виконання обов'язків Міністра охорони здоров'я України,…

Український ФК “Тризуб” запрошує на матч, неподалік Чикаго
Афіша, Чикаго
0 shares0 views

Український ФК “Тризуб” запрошує на матч, неподалік Чикаго

vidia.ua - Лют 06, 2019

Українська команда ФК "Тризуб" (Чикаго) зіграє матч проти команди "Коламбус" (штат Огайо). Поєдинок з футзалу (різновид футболу в приміщенні) відбудеться в суботу 9…

Перший директор “Голосу Америки”, Никифор Григоріїв – речник української демократії
Важливе, Світ
0 shares0 views

Перший директор “Голосу Америки”, Никифор Григоріїв – речник української демократії

vidia.ua - Лют 06, 2019

9 лютого виповнюється 136 років від дня народження одного з лідерів Української національної революції 1917–1921 рр. та українського еміграційного осередку у Чехословаччині, першого директора…

  • Шановні,вам відомі тільки слова “придушити”,”заморозити”,невже вам не відомо слово “допомогти”? ЄС також “вимагало” та “ставило умови”,і що з цього вийшло? Україні зараз дуже скрутно,а Росія скористалася ситуацією і дала Україні кредит.Зараз ЄС готова підписати цю угоду без будь яких умов,але вже пізно.Ті що стоять на майдані-це не є вся Україна,і ми їх не засуджуємо а також в деяких речах підтримуємо,але то є романтики і наприкінці все таки вже переміг прагматизм